,

Preliminary Comp Winners

PHOTO’S TO FOLLOW…

Here are the winners/highest scorers from the various venues across Cheshire from our great gymnasts:

Holmes Chapel results:

Beginners

  • Tumble Highest Score – Matilda Birks
  • Vault Highest Score – Martha Charnock
  • Trampette Highest Score – Hannah Leslie

Overall Finalists:

Bronze – Hannah Leslie

Silver – Martha Charnock

Gold – Matilda Birks

Beginners Plus

  • Tumble Highest Score – Lucy Robinson
  • Vault Highest Score – Ella Brownlow
  • Trampette Highest Score – Lucy Robinson

Overall Finalists:

Bronze – Amy Brassington, Carys Bastin

Silver – Isabelle Edwards

Gold – Lucy Robinson

Hartford Wednesday Results:

Beginners

  • Tumble Highest Score – Lucy Standish
  • Vault Highest Score – Holly Cooke
  • Trampette Highest Score – Fearne Bishop

Overall Finalists:

Bronze – Holly Cooke (4th placed Fearne Bishop to attend Final)

Silver – Lucy Standish

Gold – Amy Groves

Beginners Plus

  • Tumble Highest Score – Ruby Tomlin
  • Vault Highest Score – Isabella Stewart
  • Trampette Highest Score – Charlotte Hoey

Overall Finalists:

Bronze – Charlotte Hoey

Silver – Ruby Tomlin

Gold – Tilly Jones

Advancing

  • Tumble Highest Score – Kelsey Hough
  • Vault Highest Score – Honor Johnson
  • Trampette Highest Score – Eleanor McKensie

Overall Finalists:

Bronze – Louis Hourareau

Silver – Eleanor McKensie

Gold – Kelsey Hough

Knutsford 

Beginners

  • Tumble Highest Score – Matilde Poutineau
  • Vault Highest Score – Darcey Barnhill
  • Trampette Highest Score – Daisy Tolchard

Overall Finalists:

Bronze – Darcey Barnhill

Silver – Matilde Poutineau (cannot attend final, 4th placed Daisy Tolchard to attend)

Gold – Maisie Wright (cannot attend final, 5th placed Lottie Farber-Evans to attend)

Beginner Plus

  • Tumble Highest Score – Olivia Jackson
  • Vault Highest Score – Olivia Jackson
  • Trampette Highest Score – Molly Seddon

Overall Finalists:

Bronze – Kyle Baron

Silver – Olivia Jackson

Gold – Molly Seddon

Advancing

  • Tumble Highest Score – Ava Hopkins
  • Vault Highest Score – Lewis Baron
  • Trampette Highest Score – Abigail Taylor

Overall Finalists:

Bronze – Abigail Taylor

Silver – Lewis Baron

Gold – Ava Hopkins

Hartford Saturday Session

Beginners

  • Tumble Highest Score – Holly Radford
  • Vault Highest Score – Emma Hudson
  • Trampette Highest Score – Lily Winstanley

Overall Finalists:

Bronze – Aleigha Clarke

Silver – Lucy Deakin

Gold – Lily Winstanley

Beginner Plus

  • Tumble Highest Score – Natasha Chambers
  • Vault Highest Score – Lucy Goward
  • Trampette Highest Score – Milly Jackson

Overall Finalists:

Bronze – Ruby Clark

Silver – Natasha Chambers

Gold – Milly Jackson (can’t attend final 4th placed Lucy Goward will attend)

Advancing

  • Tumble Highest Score – Heidi Hill
  • Vault Highest Score – Harriet James
  • Trampette Highest Score – Harriet James

Overall Finalists:

Bronze – Isabelle Treacher

Silver – Harriet James

Gold – Heidi Hill

Woodford

Beginners

  • Tumble Highest Score – Mia Horne
  • Vault Highest Score – Niamh Emes
  • Trampette Highest Score – Evelyn Lyons

Overall Finalists:

Bronze – Jessica Griffiths

Silver – Evelyn Lyon

Gold – Mia Horne

Beginners Plus

  • Tumble Highest Score – Lucy Hughes
  • Vault Highest Score – Eve Eaton
  • Trampette Highest Score – Verity Burton

Overall Finalists:

Bronze – Libby Hough

Silver – Verity Burton (can’t make final, 4th placed Eve Eaton to attend)

Gold – Lucy Hughes

Advancing

  • Tumble Highest Score – Sophie Davies
  • Vault Highest Score – Matilda Delf
  • Trampette Highest Score – Ruby Wisbey

Overall Finalists:

Bronze – Sophie Davies

Silver – Erin Hughes

Gold – Hannah Drinkwater

 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.